Targus ASF14W9USZ filtre anti-reflets pour écran et filtre de confidentialité 35,6 cm (14") Ordinateur portable Filtre de confidentialité sans bords pour ordinateur
Targus ASF14W9USZ display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
Regular price
Sale price
Regular price
Brand:Targus
Product name:ASF14W9USZ
Product code:ASF14W9USZ
EAN/UPC: 0092636288310
Description
Fits up to 14-inch
Designed to fit a range of laptops with screens up to 14.1" in size; including models with an extended battery.
The Targus 14” Laptop Privacy Screen is designed to fit 14” laptops with 16:9 ratio screens. To protect your information, tiny vertical blinds on the surface of the privacy screen narrow the viewing angle so data is only visible directly in front of the monitor up to 45 degrees away from the center of the screen. Onlookers will only see a dark unclear screen when attempting to view the information from a side angle. In addition to providing security, the screen also blocks the glare to help reduce eye strain. The Targus Laptop Privacy Screen can be easily attached by using clear adhesive strips designed for LCD filters or with the included tab guides that stick to the edge of the LCD bezel to hold the screen in place. Users can also position the tabs so the screen easily slides on and off. Highly portable and easy to use, the Targus Privacy Screen prevents onlookers from seeing valuable information often viewed on a laptop or LCD monitor.
Size
Designed to fit 14 widescreen laptops with 16:9 ratio screens
Functionality
Easy to install
Specs
Design
Maximum screen size
The maximum screen size which can be used with this product.
35.6 cm (14")
Suitable for
Who can use the product, or what the product can be used for.
Laptop
Type
Characteristics of the device.
Frameless display privacy filter
Features
Display types supported
The types of display that can be used with the product e.g. LCD, CRT.
LCD
Aspect ratio
16:9
Weight & dimensions
Width (imperial)
14.7 cm (5.78")
Height (imperial)
10.5 cm (4.15")