Regular price
Sale price
Regular price
Free shipping
Brand:StarTech.com
Product name:USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible
Product code:DK30CHDDPPD
EAN/UPC: 0065030868242
  • FULL FEATURE USB-C DOCK: 4K 30Hz HDMI + 4K 30Hz DisplayPort video, 4x USB-A 5Gbps (incl. BC 1.2 fast charge port), 60W PD, Gigabit Ethernet & 3.5mm headset audio; supports 2 extended displays on Macbook Pro/Air with Intel processor or Apple M1/M2 chip
  • 60W POWER DELIVERY: This USB Type-C docking station powers and charges while you work with 60W PD; Ideal for ultrathin laptops like Lenovo ThinkPad T Series, X1 Carbon, Surface Pro7
Description
The USB-C docking station features USB Power Delivery 2.0 (60W), to power and charge your laptop as you work. It’s the perfect companion for your MacBook Pro or other Thunderbolt™ 3 equipped laptop.
Create a dual-4K video workstation
• 1x 4K DisplayPort display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
• 1x 4K HDMI display at 3840 x 2160 resolution @ 30Hz
SD card reader
Ample connections
The dock provides four USB 3.0 (Type-A) ports to connect your peripherals, including a USB 3.0 fast-charge and sync port, a Gigabit Ethernet port, and a combined 3.5 mm audio and microphone port.
Universal support
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
The DK30CHDDPPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Video
Specs
Ports & interfaces
Connectivity technology
The technology that enables connectivity of the device, e.g. wired or wireless.
Wired
Host interface
Interface that enables a host controller to communicate with a driver.
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
60 W
HDMI ports quantity
1
DisplayPorts quantity
1
Combo headphone/mic port
Headphone outputs
Number of sockets /ports where headphones are connected.
Headphone connectivity
How headphones connect to a device e.g. wirelessly or via a cable and connector.
3.5 mm
Network
Ethernet LAN
An Ethernet LAN (Local Area Network) interface is present, for a wired conection via a cable.
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Ethernet LAN data rates
The different speed levels of the Ethernet LAN connection.
10,100,1000 Mbit/s
Networking standards
The way in which the network is working, e.g. IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g.
IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Auto MDI/MDI-X
Full duplex
10G support
The product can use Oracle 10G, which is a database management system introduced in 2003.
Performance
Card reader integrated
Compatible memory cards
Types of memory cards which can be used with this product.
MMC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC
Data transfer rate
5 Gbit/s
Maximum digital resolution
3840 x 2160 pixels
Product colour
The colour e.g. red, blue, green, black, white.
Black, Silver
On/off switch
The button which is pressed to switch the device on or off.
UASP support
Housing material
What the casing of the product is made of.
Plastic
Certification
CE, FCC, REACH
Power
Power source type
What the power source is.
DC
AC input voltage
The voltage of the AC electricity that is inputted into the product.
100 - 240 V
Input current
2 A
Power supply type
The type of power supply which this product uses.
External
Output voltage
20 V
Output current
5 A
Compatible power plug types
AU, JP, US
Software
Windows operating systems supported
Windows vesions wich can be used with the device.
Mac compatibility
Product can be used with Apple Mac software and/or hardware.
Mac operating systems supported
Mac operating systems e.g. OS X can be used with the device.
Other operating systems supported
ChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely operated.
0 - 60 °C
Storage temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely stored.
-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)
0 - 95%
Weight & dimensions
Width
The measurement or extent of something from side to side.
80 mm
Depth
The distance from the front to the back of something.
220 mm
Height
The measurement of the product from head to foot or from base to top.
25 mm
Weight
261 g
Packaging data
Package width
The distance from one side of the packaging to the other.
155 mm
Package depth
The distance from the front to the back of the packaging.
270 mm
Package height
The distance from the top to the bottom of the packaging.
90 mm
Package weight
Weight of the packaged product.
1.3 kg
Packaging content
Cables included
USB Type-C
Manual
Technical details
Compliance certificates
RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case
6 pc(s)
Master (outer) case width
280 mm
Master (outer) case length
335 mm
Master (outer) case height
302 mm