STARTECH .com laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black (DKT30CHPD)
- Regular price
- Sale price
- Regular price
Free shipping
Couldn't load pickup availability
StarTech.com DKT30CHPD laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Brand:StarTech.com
Product name:USB-C Multiport Adapter - USB-C Travel Docking Station with 4K HDMI - 60W Power Delivery Pass-Through, GbE, 2pt USB-A 3.0 Hub - Portable Mini USB Type-C Dock for Laptop
Product code:DKT30CHPD
EAN/UPC:
- 4-IN-1 TRAVEL DOCK: USB-C multiport adapter has 4K 30Hz UHD HDMI video output for a single display, 2x USB-A 3.0 (5Gbps) ports, Gigabit Ethernet (GbE), and 60W Power Delivery 2.0 charging pass through_x000D_
- EXTRA LONG CABLE: The portable USB-C mini dock’s 25cm (10 in.) attached cable provides extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices or laptops on riser stands_x000D_
- POWERED BY LAPTOP OR EXTERNAL ADAPTER: This dock can draw power from the laptop USB bus or charge the laptop via PD-Passthrough if a USB-C power adapter is connected (12W for dock & 48W for charging)_x000D_
- _x000D_
Description
Portable Docking Station | Mac & Windows® | GbE | Thunderbolt™ 3 Compatible
And, with support for 60W USB Power Delivery 2.0, you can power both the adapter and charge your laptop at the same time.
Create a Powerful Workstation
The versatile USB-C adapter lets you create a dual-monitor workstation virtually anywhere, providing 4K Ultra HD (3840 x 2160p) HDMI output with 30 Hz refresh rate and audio, two USB 3.0 ports, and a Gigabit Ethernet port, with support for USB Power Delivery 2.0.
Designed for Easy Portability
The StarTech.com Advantage for Docking Stations
Get more done faster - More ports and more displays maximize end-user connectivity and productivity
Quick installation - eliminate deployment headaches that waste time and frustrate end users
The DKT30CHPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Create a Powerful Workstation
Designed for Easy Portability
The StarTech.com Advantage
Specs
Ports & interfaces
Connectivity technology
The technology that enables connectivity of the device, e.g. wired or wireless.
Wired
Host interface
Interface that enables a host controller to communicate with a driver.
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
60 W
HDMI ports quantity
1
Microphone in
The socket where a microphone is connected to the device.
USB connector type
The type of USB connector/port that this product has.
USB Type-C
DC-in jack
The socket/plug where the DC electricity supply connects to the device.
Network
Ethernet LAN
An Ethernet LAN (Local Area Network) interface is present, for a wired conection via a cable.
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Ethernet LAN data rates
The different speed levels of the Ethernet LAN connection.
10,100,1000 Mbit/s
Wake-on-LAN ready
Networking standards
The way in which the network is working, e.g. IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g.
IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Auto MDI/MDI-X
Performance
Card reader integrated
Data transfer rate
5 Gbit/s
Maximum digital resolution
4096 x 2160 pixels
Product colour
The colour e.g. red, blue, green, black, white.
Black
UASP support
Housing material
What the casing of the product is made of.
Plastic
Certification
CE, FCC, TAA, REACH
Power
Power source type
What the power source is.
DC, USB
Software
Windows operating systems supported
Windows vesions wich can be used with the device.
Mac compatibility
Product can be used with Apple Mac software and/or hardware.
Mac operating systems supported
Mac operating systems e.g. OS X can be used with the device.
Other operating systems supported
ChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely operated.
0 - 50 °C
Storage temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely stored.
-10 - 65 °C
Operating relative humidity (H-H)
0 - 85%
Weight & dimensions
Width
The measurement or extent of something from side to side.
51 mm
Depth
The distance from the front to the back of something.
96 mm
Height
The measurement of the product from head to foot or from base to top.
18 mm
Weight
64 g
Packaging data
Package width
The distance from one side of the packaging to the other.
146 mm
Package depth
The distance from the front to the back of the packaging.
212 mm
Package height
The distance from the top to the bottom of the packaging.
41 mm
Package weight
Weight of the packaged product.
198 g
Packaging content
Quick start guide
Technical details
Compliance certificates
RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case
40 pc(s)
Master (outer) case width
317 mm
Master (outer) case length
420 mm
Master (outer) case height
435 mm