STARTECH .com laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black (DKT30CHCPD)
- Regular price
- Sale price
- Regular price
Couldn't load pickup availability
StarTech.com DKT30CHCPD laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
Brand:StarTech.com
Product name:USB C Multiport Adapter - Portable USB-C Dock with 4K HDMI - 100W PD 3.0 Pass-Through, 1x USB-A, 1x USB-C, GbE - Thunderbolt 3 & USB Type-C Laptop Travel Dock - Mac & Windows
Product code:DKT30CHCPD
EAN/UPC:
- PORTABLE DOCKING STATION: 4K 30Hz HDMI UHD video (4096x2160p/3840x2160p), Gigabit Ethernet, 1x USB-A (5Gbps, Fast Charging), 1x USB-C (5Gbps) w/ 100W PD 3.0 Passthrough; supports ultrawide monitors_x000D_
- DESIGNED FOR PORTABILITY: Compact USB-C multiport adapter has a 6" (15cm) wrap around cable to prevent tangling in your bag; for on-the-go users, work from home, office workstations & boardrooms_x000D_
- POWER FLEXIBILITY: Mini dock supports laptop USB bus power or up to 100W Power Delivery Passthrough (8W for dock) using your USB-C power adapter to charge laptop & device w/ BC 1.2 (1.5A) USB-A port_x000D_
- _x000D_
Description
Portable Docking Station | Mac & Windows® | 4K | GbE | Wrap-Around Cable
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
Connect Your Devices
Laptop Charging with PD 3.0
With support for 100W Power Delivery 3.0, the USB Type-C multiport adapter provides up to 92W laptop charging, and powers your peripherals when connected to a USB-C power adapter. PD 3.0 features Fast Role Swap to prevent USB data disruption when you unplug to switch power sources (USB-C power adapter to bus power).
Wrap-Around Cable
Reliable Network Connectivity
The Gigabit Ethernet port ensures reliable wired network access.
DKT30CHCPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
Connect Your Devices
Laptop Charging with PD 3.0
Wrap-Around Cable
Reliable Network Connectivity
The StarTech.com Advantage
Specs
Ports & interfaces
Connectivity technology
The technology that enables connectivity of the device, e.g. wired or wireless.
Wired
Host interface
Interface that enables a host controller to communicate with a driver.
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery revision
3.0
USB Power Delivery up to
100 W
HDMI ports quantity
1
Microphone in
The socket where a microphone is connected to the device.
USB connector type
The type of USB connector/port that this product has.
USB Type-A, USB Type-C
Network
Ethernet LAN
An Ethernet LAN (Local Area Network) interface is present, for a wired conection via a cable.
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Ethernet LAN data rates
The different speed levels of the Ethernet LAN connection.
10,100,1000 Mbit/s
Networking standards
The way in which the network is working, e.g. IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g.
IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Auto MDI/MDI-X
Full duplex
Performance
Card reader integrated
Data transfer rate
5 Gbit/s
HD type
Type of supported High Definition (e.g. Full HD, 4K Ultra HD).
4K Ultra HD
Maximum digital resolution
4096 x 2160 pixels
Product colour
The colour e.g. red, blue, green, black, white.
Black
UASP support
Housing material
What the casing of the product is made of.
Plastic
Certification
CE, FCC, REACH
Power
Power source type
What the power source is.
USB
Software
Windows operating systems supported
Windows vesions wich can be used with the device.
Mac operating systems supported
Mac operating systems e.g. OS X can be used with the device.
Other operating systems supported
ChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely operated.
0 - 45 °C
Storage temperature (T-T)
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely stored.
-10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
10 - 90%
Weight & dimensions
Width
The measurement or extent of something from side to side.
38 mm
Depth
The distance from the front to the back of something.
167 mm
Height
The measurement of the product from head to foot or from base to top.
7.5 mm
Weight
127 g
Packaging data
Package width
The distance from one side of the packaging to the other.
142 mm
Package depth
The distance from the front to the back of the packaging.
170 mm
Package height
The distance from the top to the bottom of the packaging.
30 mm
Package weight
Weight of the packaged product.
135 g
Packaging content
Manual
Technical details
Compliance certificates
RoHS
Logistics data
Products per master (outer) case
60 pc(s)
Master (outer) case width
330 mm
Master (outer) case length
530 mm
Master (outer) case height
310 mm